سلام خدمت همه شما دوستان عزیز

امروز میخوام مقایسه ای که بین 3 سلاح برتر دنیا انجام شده رو براتون بذارم امیدوارح خوشتون بیاد.

مقایسه M16-A2 , AK-47 و G3-A3

در این پست شما را میخواهیم از برتری سه اسلحه ام16وکلاشنیکف و ژ3 اگاه کنیم همه این موارد با تایید یکی از سرداران با تجربه سپاه پاسداران می باشد.

 

 

مقایسه M16-A2 , AK-47 و G3-A3

در این پست شما را میخواهیم از برتری سه اسلحه ام16وکلاشنیکف و ژ3 اگاه کنیم همه این موارد با تایید یکی از سرداران با تجربه سپاه پاسداران می باشد.

ارگونومی:سلاح ام16 بدلیل کوتاه بودن نداشتن دوام و خوش دست نبودن و... فاقد ارگونومی لازم برای سرباز یا یک رنجر می باشد در کنفرانسی میخاییل کلاشنیکف(طراح اسلحه کلاشنیکف) اعلام کرد در عراق و افغانستان سربازان امریکایی ترجبح میدهند بجای ایتفاده از اسلحه سازمانی این کشور موسوم به ام16 از کلاشنیکف استفاده کنند. اما سلاح کلاشنیکف با دارا بودن خوش دستی توانسته برتری خود را نسبت به ام16 ثابت کند ولی اسلحه ژ3 بدلیل طول مناسب سلاح و خوش دستی از همه جهات و .. مناسبترین اسلحه برای هر نوع جنگی هست.

 

?-قدرت کشندگی سلاح:در سلاح ام16 کالیبر غیر کشنده 56/5 در45 استفاده می کند علت آن هم این هست که سران ارتش امریکا فکر می کنند زخمی کردن سرباز دشمن روحیه دشمن را ضعیف میکند که نظر بسیار احمقانه ای هست . اما در سلاح کلاشنیکف که از کالیبر کشنده 7/62 در 39 استفاده می کند می تواند در برخی موارد غیر کشنده عمل کند ولی در سلاح ژ3 که در آن از کالیبر بسیار کشنده 7/62 در 51 استفاده شده میتواند یک رنجر و 30 نفر رنجر دیگر پشت سر آن را بکشد و پس از گذشتن از هر رنجر شعاعی به اندازه یک متر در محل گذشت مرمی ایجاد کند.علت استفاده ارتش ایران از این سلاح بدلیل این هست که سردمداران ارتش معتقدند اگر سلاح بکشد هم در روحیه سربازان هم در روحیه کشور مهاجم تاثیر می گذارد و در مورد کفن و دفن کشور مهاجم را با مشکل مالی روبرو خواهد کرد با اینکه در صحنه های نبرد بدن فرد کشته شده پس از دقایقی شروع به گندیدن می کند 2 سرباز مجبور می شوند او را از صحنه نبرد دور کنند به همین دلیل عاقلانه تریت تصمیم برای سردمداران ارتش ایران می باشد. با نصب دوربین روی سلاح ژ3 می توان از آن به عنوان یک تک تیر انداز قوی استفاده کرد.

 

?-لگد سلاح:در سلاح ام16 بدلیل سبکی و طراحی بد لگد سلاح به طور کاملا چشمگیری افزایش یافته (سبکی سلاح طبق قانون نیوتن لگد ساح را افزایش میدهد)اما در سلاح کلاشنیکف به خاطر استفاده از پیچیده ترین معادلات ریاضی در طراحی این سلاح لگد این سلاح به طور باور نکردنی کاش یافتهاست. ولی در سلاح ژ3 با وجود معادلات ریاضی و سنگینی سلاح و استفاده از مهمات بزرگتر بین سلاح ام16و کلاشنیکف قرار می گیرد .

 

?-مقاومت سلاح در مقابل نظافت نشدن:پس از طراحی سلاح ام16 برای اولین بار توسط یوجبن استونر اعلام شد که وی این سلاح را مقاوم ترین سلاح در مقابل هر گونه ورود مواد ناخواسته به سلاح مقاوم است اما در جنگ ویتنام مشخص شد که این دروغی بزرگ بوده زیرا با نشسنت غبار موجود در هوا بر روی این سلاح این سلاح توان کار کردن را از دست می دهد. اما در سلاح کلاشنیکف چنین چیزی صحت ندارد . و این سلاح در مقابل گرد و غبار نا چیز مقاوم است ولی در سلاح ژ3 بدلیل طراحی عالی و به اصطلاح نظامی سگ جون هست و میتواند در محیط های گلی و قیری به خوبی عمل کند.

 

?-نشانه گیری: در ام16 بدلیل لگد زیاد سلاح سرباز نمی تواند بر هدف خود مسلط شود و بدلیل فاصله داشتن بیش از حد مگسک اسلحه با لوله در نزدیکترین فاصله هم شخص تیر انداز مجبور است با نواختن 3 گلوله قلق گیری کند در سلاح کلاشنیکف این فاصله به 50 متر افزایش دارد ولی در سلاح ژ3 فاصله قلق گیری به بیش از 250 متر می رسد.

 

?-قدرت آتش: در سلاح ام16 به خاطر استفاده از مهمات کم و نبود فشار غیر مستقیم گاز باروت قدرت آتش آن بسیار کم شده اما در سلاح کلاشنیکف با وجود مهمات کم در آن از فشار غیر مستقیم گاز باروت استفاده شده که قدرت آتش آن را نسبت به ام16 کمی افزایش می دهد ولی در سلاح ژ3 علاوه بر استفاده ازمهمات زیاد که قدرت آتش را بالا می برد به بهترین شکل طراحی شده طوری که دیگر نیازی به فشار غیر مستقیم گاز باروت نیست.

 

?-توانایی تولید انبوه: سلاح ام16 علاوه بر بی کیفیتی بسیار گران است تنها یک قبضه از این سلاح بدون تجهیزات قیمتی معادل 3500 دلار دارد در صورتی که تولید انبوه این سلاح یک کشور را بد بخت می کند اما سلاح کلاشنیکف توانایی تولید انبوه را دارد و تنها یک قبضه از آن بدون تجهیزات 35 دلار است اما سلاح ژ3 که میتواند تولید بهبنه و خوب و انبوهی داشته باشد تنها یک قبضه از آن بدون تجهیزات معادل 40 دلارهست در این متن منظور از تجهیزات سر نیزه - نارنجک انداز و نارنجک تفنگی و... می باشد که ام 16 بسیاری از این تجهیزات مانند سر نبزه و نارنجک تفنگی و... را ندارد.

 

?- نتیجه گیری:مشخص است ژ3 بهترین و قویترین اسلحه انفرادی دنیا است زیرا این اسلحه 50 سال در ایران و در سخت ترین شرایط امتحان خودشو به خوبی پس داده کلاش به نوبه خود اسلحه خوبی است ولی ژ3 برای هر نوع جنگی کاربرد دارد ام16 بی هدف طراحی شده فقط بدرد جنگ های شهری می خورد.

 

<**ادامه مطلب...**>